כבד שומני, דלקות מעיים ומעי רגיש:
למה ומתי מומלץ לקחת פרוביוטיקה?

בחורה אוחזת בבטן


מאת: פרופסור אולגה רז, דיאטנית קלינית, מרצה בכירה באוניברסיטת אריאל

גופנו מכיל כמות ענקית של מיקרואורגניזמים, במעיים, בריאות, בפה, באף, בנרתיק על העור ועוד. מיליארדי מיקרואורגניזמים נמצאת גם במעי – ביניהם סוגים שונים של חיידקים, כולל חיידקים "טובים" אשר ידידותיים לבריאות, וחיידקים פתוגניים. לסוג, למגוון ולכמויות של החיידקים בגופינו יש השפעה מכרעת על הבריאות שלנו.

הרכב החיידקים וכמותם חשובים לבריאות – ככל שכמותם ומגוונם של החיידקים גדולה יותר, כך הגוף נהנה מבריאות טובה ואיתנה יותר. כמות החיידקים היא ענקית – 39 טריליון, קצת יותר ממספר התאים שמכיבית את גופנו. מספר סוגי החיידקים במעי נע בין 500-1000. אך עדיין רק חלק מהם נחקר במעבדות. אוסף של כל המיקרואורגניזמים נקרא מיקרוביוטה, ואוסף הגנים שלהם נקרא מיקרוביום.

המטרה שלנו – לשמור, ולהשתדל להגדיל את כמות החיידקים ה-"טובים". כדי לעשות זאת חשוב לאכול מאכלים שמשפיעים על מערכת העיכול לטובה. מתברר שדיאטה ים תוכנית, המבוססת על פחמימות מורכבות (קטניות, דגנים מלאים), ירקות, פירות, שמן זית, דגים ועוד, עוזרת בשיפור ההרכב והכמות חיידקים הידידותיים במעיים. חשוב לציין שמזון מותסס, כמו חמוצים, ביו יוגורטים, אוכל יפני, מכילים חיידקים "טובים", וכן גם תוספי תזונה פרוביוטיים.

לעומת זאת הדיאטה ה"מערבית", אשר מבוססת על מזון עתיר שומן, סוכר, מלח ומזון אולטרה מעובד, גורמת למצב של דיסביוזיס – ירידה בחיידקים הידידותיים ועלייה בפטוגנים שמזיקים לבריאות ותורמים למחלות.

מהי פרוביוטיקה? תוספי התזונה שמכילים חיידקים ידידותיים בכמויות גדולות. קיימים סוגים שונים של פרוביוטיקה, כשבוחרים איזה תוסף לקנות, יש להקפיד על מספר כללים. שימו לב למה שכתוב על האריזה – השמות המלאים של כל זני החיידקים שבתכשיר חייבים להיות רשומים על האריזה, כמו גם הכמויות. בלי פרטים אלה לא כדאי לקנות. וודאו שיש במוצר את המספר החיידקים המתאים למטרה שלכם ואת השילוב המגוון יותר.

בפרוביוטיקה מסוג Vivomixx, שמשווק בישראל ובאירופה והיחיד שנמצא בסל התרופות, יש 8 זני פרוביוטיקה בכמות גדולה מאוד – 450 מיליארד חיידקים. חשוב לציין שתכשיר זה מכיל חיידקים חיים, מה שמחייב לשמור אותם בקירור.

רוב המחקרים שחקרו השפעת פרוביוטיקה על בעיות המעיים נעשו על תכשיר בעל ההרכב של Vivomixx. המחקרים מראים השפעה חיובית של תכשיר המכיל 8 סוגי חיידקים בכמות של 450 מיליארד חיידקים במגוון רחב של בעיות כגון: שלשולים בעקבות אנטיביוטיקה או זיהומים, כמו Clostridium difficile, מחלות דלקתיות של המעי, מעי רגיז, כבד שומני.

למי אפשר להמליץ על נטילת פרוביוטיקה?

לכל אדם שסובל ממעי רגיש, מדלקות מעיים, מפטרייה בנרתיק (הרכב מיוחד של החיידקים), מדיכאון (נמצא במחקר), ובכלל למי שחי בזיהום אוויר, בסטרס כרוני, למי שנוטל אנטיביוטיקה וסטרואידים. באופן עקרוני, בהתחשב בצורת האכילה ואורח החיים של רובנו, שלעתים אינם ממש אידאלי, כנראה שכדאי לרבים מאתנו לשלב בשגרת היום נטילה של פרוביוטיקה, המתאימה למצבים שונים.

חשוב להדגיש שאנשים אחרי ניתוחים ו/או עם מחלות קשות ו/או עם בעיות במערכת החיסונית חייבים להתייעץ עם דיאטן/ית או רופא לפני נטילת פרוביוטיקה, מה שבכל מקרה מומלץ לכולם. למעטים, פרוביוטיקה עלולה לגרום לתגובה אלרגית, לאי נוחות בבטן ו/או גזים, תופעות שלרוב חולפות לאחר מספר ימים.

* דף זה אינו מיועד לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעה כלשהי של מחלה
* התוצאות עשויות להשתנות וייתכן והתוצאות אינן מייצגות או עשויות להיות מדוייקות
* מידע זה אינו מהווה ייעוץ רפואי ואין להסתמך עליו ככזה

לרכישה לפרטים
וויומיקס

    ×

    התקדמו לויוומיקס הדור הבא של הפרוביוטיקה

    רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ונחזור אליכם